Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni wakacji c’nie? Już za pasem początek roku szkolnego i oby nadchodząca jesień nie przyniosła ze sobą kolejnej fali zakażeń. Zauważyłam, że znaczna większość uczniów woli uczyć się stacjonarnie w sali lekcyjnej. Argumentują to monotonią i nudnym przebiegiem zajęć prowadzonych on-line. Podkreślają też, że kiepsko działa na nich brak kontaktu z rówieśnikami i choć jestem introwertyczką, to i tak zgadzam się, że interakcje międzyludzkie są niezastąpione przy zdobywaniu społecznych umiejętności.
Są oczywiście pozytywy lekcji zdalnych. Wśród dobrych stron takiej formy zajęć uczniowie wymieniają swobodę, którą mogą zachować we własnych czterech kątach. Jednak taki stan rzeczy doprowadza do wielu problemów na tle psychicznym. Izolacja społeczna nie jest dobra dla pewności siebie i wiary we własne możliwości. Prowadzi też do rozwoju szeregu zaburzeń osobowości.
Po lockdownie, u dzieci i młodzieży pojawiają się zaburzenia lękowe i depresyjne, obserwuje się także PTSD - zespół stresu pourazowego. Osłabieniu kondycji psychicznej towarzyszy także pogorszony stan fizyczny, bo dzieciaki bardzo dużo czasu spędzają przy komputerze - mają znacznie mniej aktywności niż chodząc do szkoły... i mało kto siedzi w zalecanej pozycji, szkodząc sobie. Nie twierdzę, że w szkole dzieciaki siedzą poprawnie, ale chyba każdy z nas wie jak kombinujemy, gdy siadamy w domowym fotelu.
Na obecną chwilę ogłoszono, że nauka zdalna nie powróci, ale czy w zeszłym roku nie zapowiadano tego samego? W każdym razie miejmy nadzieję, że prognozy się sprawdzą. Wobec tego, że powrót do szkół ma się odbyć w systemie stacjonarnym, zadbajmy o komfort powrotu uczniów do szkół.
Niezwykle istotne jest właściwe oświetlenie w miejscu nauki, podobnie zresztą jak w miejscu pracy. Sale lekcyjne i biura powinny być dobrze oświetlone, ale w taki sposób, by nie męczyć narządu wzroku. Uciążliwe światło może powodować bóle w okolicy oczu i prowadzić do chronicznego bólu głowy. Spada też wydajność pracy, skupienie i motywacja. Warto zadbać, by natężenie światła było optymalnie dobrane do powierzchni pomieszczenia i do rodzaju wykonywanej w nim pracy.
_______________________
https://nowaled.pl/lampy-przemyslowe-led/