Pielęgnacja świeżego przekłucia | Jak dbać o piercing?

Jako, że mam za sobą przygodę z piercingiem, postanowiłam zrobić coś na wzór instrukcji i napisać wam, jak dbać o miejsca na ciele poddane przekłuciu. Punktem zapalnym do stworzenia takiego wpisu, był widok piercingu mojej znajomej. Rana nie chciała się goić, nieustannie sączyła się z niej wydzielina, a obszar wokół kolczyka był zaczerwieniony. Na szczęście sytuacja została opanowana, a kolczyk znajomej wygląda estetycznie i już nie daje objawów bólowych. 


Piercing to ozdabianie ciała, polegające na przekłuciu skóry i umieszczeniu w tym miejscu kolczyka. Zresztą nie widzę powodu, by to tłumaczyć, ponieważ dotarłeś tu drogi czytelniku najprawdopodobniej znając temat już wcześniej. Inaczej nie szukałbyś informacji, jak pielęgnować przekłucie. 

Przy piercingu najczęściej wybierane są kolczyki w srebrnym kolorze. Nie jest to chyba przypadek, bo kolczyki srebrne piercing to chyba najbardziej estetyczne połączenie. Podzielasz to zdanie? 

Zahaczając o temat kolczyków, ostatnio trafiłam na stronkę sklepu internetowego, gdzie jest bardzo ładna biżuteria w przystępnych cenach. Zamawialiście już coś ze Srebropolu? Właśnie u nich widziałam przepiękne kolczyki srebrne i zaskoczę was - mają też figurki ozdobne z kryształkami Swarovskiego. Co za zjawiskowe przedmioty!

Najważniejsza kwestia dotyczy skutecznego oczyszczania miejsca poddanego piercingowi. Ważne, by systematycznie myć kolczyk oraz ranę powstałą na skutek przekłucia. Wacik zmoczcie w letniej wodzie. Przetrzyjcie nim kolczyk i ranę, zbierając przy tym strupki (tylko nie odrywaj ich na siłę, powinny odmoczyć się pod wpływem wody) oraz wszelkie zanieczyszczenia, które przedostały się w obszar piercingu. Teraz pora na środek antyseptyczny. Octenisept będzie do tego celu idealny! Są też inne, podobne produkty, które znajdziecie w aptece. Takie oczyszczanie piercingu przeprowadzaj 3 razy w ciągu doby, ale nie częściej. Gdy rana się nieco podgoi, wtedy możesz odstawić Octenisept i zastąpić go solą fizjologiczną. Wystrzegaj się natomiast spirytusu oraz wody utlenionej. Po oczyszczaniu, osusz ranę czystą chusteczką. 



Jeśli rana jest zaogniona, wtedy możesz podratować sytuację maścią Tribiotic. Maści do wyboru jest więcej, wystarczy zapytać w aptece. Maści te stosuj nie dłużej niż tydzień, ponieważ zawierają antybiotyk. Gdy ból i zaczerwienienie nie ustępują, skonsultuj się z piercerem. 

Żeby przyspieszyć gojenie, warto przyjmować preparaty zawierające w swoim składzie cynk oraz witaminy: A, B6, C, E. Unikaj natomiast palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków. Nie bierz również aspiryny!



Podczas gojenia, ruszaj delikatnie kolczykiem, przekręcaj go w powstałej dziurce, by nie dopuścić do wrośnięcia kolczyka w ranę. Jednak wystrzegaj się zabawy kolczykiem, bo tym możesz sobie zaszkodzić!

Kolczyk noszony na początku powinien być wykonany z tytanu, PTFE lub bioplastu. 







 ___________________
Pamiętaj, że przed każdym kontaktem z raną, trzeba umyć i zdezynfekować ręce! Miej również na uwadze, że mój wpis ma Cię tylko nakierować na właściwe postępowanie po przekłuciu, nie są to sztywne wytyczne. O więcej szczegółów zapytaj swojego piercera.